Gjenerata e re e Ford Fiesta

Stili ultra-modern I pajisur me teknologjinë më të përparuar. Guidim emocionues, dinamik, i dizajnuar për t'ju dhënë një buzëqeshje në fytyrën tuaj. Gjenerata e re Fiesta është rikonceptuar! Dhe, sikurse do e zbuloni kur të përjetoni dizajnin e saj inteligjent, kjo makinë ofron edhe më shumë sesa duket në shikim të parë.

Gjallëruese. E paparashikueshme dhe e mençur!

Nëse teknologjitë punojnë pa probleme në shtëpinë tuaj atëherë ato duhet të funksionojnë po aq mirë edhe në makinën tuaj. Për këtë qëllim, gjenerata e re e Fiesta është e pajisur me një sistem të menaxhimit të zërit SYNC 3 që e bën jetën më të lehtë me sistemet B & O PLAY që e kthejnë udhëtimin tuaj në argëtim. Përgatituni të gjithë për të zbuluar këtë dhe më shumë në brendësi të automjetit, I cili ju ofron komoditetin e plotë që ju dëshironi.

Një teknologji e plotë që mund të kontrollohet me zë

Ford SYNC 3 është sistemi më modern që ju lejon të qëndroni të lidhur dhe të menaxhoni telefonin, muzikën dhe sistemin e navigimit me komanda zanore intuitive ose nëpërmjet një ekrani me prekje me ngjyra 8 inç. Ai lidhet me Apple CarPlay dhe Android Auto, dhe me Applink ju mund të përdorni disa nga aplikacionet tuaja të preferuara për smartphone, duke përfshirë Spotify. Trafiku i gjallë ndihmon për të shmangur mbingarkesën. Ju mund të telefononi edhe një listë të restoranteve lokale vetëm me komandën "Unë jam i uritur".

Një dritare e madhe panoramike e çatisë për më tepër relaks dhe hapësirë.

Ndryshe nga shumica e makinave të të njëjtës madhësi, Fiesta është në dispozicion me opsionin e një xhami luksoz, dritare panoramike me dy-pjesë. Ajo hapet nën pjesën e pasme të çatisë, duke krijuar një ndjenjë relaksi dhe hapësire, duke bërë të mundur të futet më shumë dritë në kabine, ndërsa xhami reflektues mban freski dhe ju mbron nga rrezet UV. Çatia elektrike me çelik mbyll ose zbulon dritaren e çatisë duke shtypur butonin.

                                                                                                                      Magazinim i zgjuar për telefonin

My Ford Dock është një zgjidhje e shkëlqyeshme e dizajnit që ju lejon të ruani në mënyrë të sigurt telefonin tuaj smartphone, MP3 player ose navigacion në mënyrë që të keni një pasqyrë të pajisjes pa hequr pamjen nga rruga. Hapësira e magazinimit është e vendosur në pjesën e sipërme të konsolës qendrore dhe është e pajisur me një mbulesë të lëvizshme që siguron qendrueshmërin e pajisjes tuaj.

Vende dhe timon me ngrohje

Vende të ngrohta para për shoferin dhe udhëtarin janë në dispozicion në pajisjet opsionale. Ju mund të zgjedhni midis tre parametrave te ndryshme për ngrohje, të cilat kontrollojnë ngrohjen ne krahun e majtë dhe të djathtë, dritat e kuqe LED tregojnë nivelin e ngrohjes që ju keni zgjedhur. Pavarësisht nëse në mëngjes është acar apo natën është ftohtë, duart tuaja do të jenë të ngrohta si në një palë doreza.

Nisni aventurën tuaj të përditshme me "Ford Fiesta". Projektimi i tij progresiv, pamja e re e mrekullueshme e jashtme dhe pjesa e brendshme e punuar bukur me mjeshtri do t'ju japë prezencë të vërtetë në qytet.

Pamje elegante. Ambient relaksues

Është projektuar si një vend ku ju dhe pasagjerët tuaj do të jeni të lumtur të kaloni kohë. Brendësia e gjeneratës së re Fiesta ofron  një atmosferë relaksuese dhe një dizajn të zgjuar. Detajet e përzgjedhura kombinojnë dizajnin dhe funksionalitetin me bukuri që të lë pa frymë. Me një gamë të gjerë opsionesh , ju mund të krijoni një interior tërësisht unike që ju përkëdhel në çdo pikë kontakti me Fiestën tuaj.

Kënaqeni me performancën. Mendoni edhe për konsumin.
Pse duhet të zgjedhim midis performancës interesante dhe reduktimit te konsumit? Gjenerata e re Fiesta ju ofron këtë në motor EcoBoost 1.0-litra, i cili është 5 herë fitues i titullit Motorri Ndërkombëtar i Vitit. Sistemi Auto-Start-Stop ju ndihmon të kurseni karburantin sa herë që ndaloni në një semafor apo trafik. Dinamika e sofistikuar e drejtimit  siguron një eksperiencë të pasur dhe pa kompromis.

I projektuar për të kursyer.

Me ndihmën e teknologjisë "Ford ECOnetic", motorët më të fundit të "Fiesta" kursejnë shumë karburant. Motori me benzinë "1.0 Ford EcoBoost 125 PS" arrin një konsum mbresëlënës prej 4,3 l/100 km (konsum të kombinuar karburanti) me vetëm 98 g/km emetime të CO2. Motori me naftë "1.5 85 PS" është akoma më kursimtar, duke arritur konsum të kombinuar karburanti prej 3,5 l/100 km dhe emetime të CO2 prej vetëm 90 g/km.

Kurseni më shumë karburant me sistemin  Auto-Start-Stop
Kur ndaloni në semafor apo në trafik, kjo teknologji automatikisht ndalon motorin, ndërsa  pajisjet e tjera funksionojne normalisht, si psh dritat, sistemi i ajrit të kondicionuar dhe Ford SYNC3. Kur të jeni gati për të vazhduar udhetimin, thjesht shtypni pedalen e gazit dhe sistemi do të rifillojë. Sistemi Auto-Start-Stop është veçanërisht efektiv në rrugët e qytetit, ku mund të zvogëlojë konsumin e karburantit deri në 10%.

Ruajtja e energjisë me prekjen e një butoni
Funksioni i ri i Fiesta është butoni i konsumit të energjisë Eco. Shtypni butonin për të aktivizuar një sërë sistemesh  që ju ndihmojnë të kurseni karburantin. Për shembull, shpejtësia e përshpejtimit, si dhe shpejtësia e operimit të ventilatorit të ajrit të kondicionuar mund të reduktohen. Kombinimi i të gjitha këtyre karakteristikave kontribuon në kursime më të mëdha.


Fiesta e gjeneratës së re përfshin një numër të madhë teknologjish të zgjuara të dizajnuara për t'ju ndihmuar dhe mbrojtur njëkohësisht. Karakteristikat kryesore përfshijnë Sistemin e Frenimit Automatik Aktiv, Sistemin e Kontrollit të Zërit të SYNC 3 me Ndihmë Emergjente. Ka shumë sisteme të tjera në dispozicion, disa prej të cilave kryesisht shërbejnë për të ndihmuar në parandalimin e aksidenteve.

Një makinë që ju ndihmon të frenoni
Ndërthur kontrollin e drejtimit me kontrollin e distancës. Thjesht caktoni shpejtësinë dhe distancën e dëshiruar nga automjeti përpara dhe kontrolli përshtatës i drejtimit do ta mbajë automatikisht distancën e caktuar nëse kushtet e trafikut nuk mundësojnë udhëtimin në shpejtësinë e dëshiruar të drejtimit. Paralajmërimi i parakohshëm (FA) ofron një sinjal me tingull dhe vizual kur rrezikoni të përplaseni me automjetin përpara. Në të njëjtën kohë, Ndihma urgjente e frenave (EBA) i përgatit frenat që të lehtësojnë frenimin e plotë duke rritur presionin brenda sistemit të frenave.

Airbag për mbrojtje nga të gjitha drejtimet
Përveç airbag për shoferin dhe pasagjerin para, ka edhe airbag anësore për mbrojtjen e gjoksit, të cilët janë projektuar për të distancuar pasagjerin nga vendi i përplasjes. Jastëkët gjithashtu mund të heqin dorën e pasagjerit, duke lejuar më shumë hapësirë ​​midis pasagjerit dhe pjesës së zhvendosur të strukturës. Perdet e  ajrit ofrojnë mbulim maksimal, dhe kufizimet e kokës sigurojnë mbrojtje kundër dëmtimit të qafës. Me ndihmën e tensionuesve të përparme dhe të pasme të rripave dhe shiritave të kufizimeve të ngarkesës, si dhe treguesve paralajmërues të rripit të sigurimit, Fiesta ju ndihmon të jeni të sigurt nga çdo drejtim.

Ruan largësinë tuaj automatikisht.

Ndihma urgjente e frenave (EBA) i përgatit frenat që të lehtësojnë frenimin e plotë duke rritur presionin brenda sistemit të frenave.